Firmast Turundus Kursused Artiklid Kontakt

 

Kohaliku ekspordidirektori asemel rendi välisriigist spetsialist

Paljudele ettevõtetele pole võõras probleem, et mitu aastat otsitakse ekspordi­direktorit, kuid siiani pole sobivat inimest leidnud.

Kindlasti on raske, kuid mitte võimatu leida meeskonda head inimest, kes juhtkonna soovid ja arenguplaanid täide viib. Sest plaanil on jumet: oma tootmine, kvaliteetne toode, avatud Skandinaavia turg- ainult inimest on vaja, head inimest.

Motivatsioonipakett on rohkem kui korralik: tänapäevane kontor, meeskonna toetus, palk, boonussüsteem, ametiauto, positsioon ühiskonnas. Ikkagi ekspordidirektor.

Mingil seletamatul põhjusel ei suudeta aga leida müügi­proffi, kes oma kogemuste ja isikliku säraga käivitaks kamapräänikute ekspordimüügi kas või ühe sihtturu – Põhjamaade suunas.

Kõik potentsiaalsed ekspordi­juhid on omanud laitmatut kogemust ja saavutusi kodu­turul, seega ametialaste oskuste taha pole kindlasti ekspordiareng jäänud.

Põhjuseks võib olla hoopis sihtturu harjumuste, tavade ja ajaloolise tausta vähene tundmine. Sellisel juhul on üheks lahenduseks regionaalsete, s.o põhjamaiste ja oma koduturgu tundvate müügiproffide abi usaldamine ehk siis sihtmaa outsourcing-firma teenuste kasutamine.

Outsourcing-firma ei soovi autot, arvutit ja preemiat, vaid pakub tervikliku eelarvepõhise lahenduse, et saavutada tootja eesmärke.

Ekspordidirektorile ette nähtud ressursid aga suunatakse ümber tootearendusse või siis kaetakse sisse tellitud ekspordijuhi mõnevõrra suurem palgakulu. Hind võib olla küll kõrgem, kuid kohaliku spetsialisti palkamisel on riski protsent ebaõnnestuda tunduvalt väiksem.

Ühest vastust välisriigi out­sourcing-firma hinnapoliitika kohta on raske anda. Kindlasti on välismaal elu ja teenused kallimad kui Eestis. Hinnastamine sõltub projekti suurusest, ajakavast ja eesmärkidest.

Samas võib olla kindel, et sõltumata asukohamaast pakub outsourcing-firma alati kontrollitud, eelarvepõhist ja tellijale maksimaalset tulemust.

Riho Sarv
Äripäev 26.04.2005

 
Savanna Marketing OÜ Mere pst 20 Tallinn 10111 Telefon: 6 537 590 gsm 50 537 59 E-mail: info [ät] savanna.ee